Válka ve Vietnamu byla složitým a mnohotvárným konfliktem, který byl zapříčiněn různými politickými, ekonomickými a sociálními faktory. Zde jsou některé z hlavních důvodů, proč došlo k válce ve Vietnamu.
Vliv studené války
Válka ve Vietnamu byla výrazně ovlivněna globálním geopolitickým konfliktem mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, známým jako studená válka. USA a Sovětský svaz soutěžily o vliv v mnoha zemích, včetně Vietnamu.
Koloniální dědictví
Vietnam byl francouzskou kolonií až do roku 1954, kdy došlo k porážce francouzských vojsk v bitvě u Dien Bien Phu. Po odchodu Francouzů získal Vietnam nezávislost, ale země byla rozdělena na komunistický sever a demokratický jih.
Ideologie a politické názory
V Vietnamu existovaly silné komunistické a nacionalistické hnutí, které usilovaly o sjednocení země pod komunistickým režimem. USA a další západní země se obávaly komunistického šíření v jihovýchodní Asii a podporovaly jižní Vietnam v boji proti komunistům.
Válka jako prostředek k řešení konfliktů
V období studené války byly války často vnímány jako prostředek k řešení konfliktů a upevnění vlivu. USA viděly válku ve Vietnamu jako prostředek k udržení svého vlivu v jihovýchodní Asii a jako způsob, jak zabránit šíření komunismu.
Válka ve Vietnamu byla dlouhá a krvavá a měla vliv na životy milionů lidí. V roce 1975 byla válka ukončena kapitulací jižního Vietnamu a sjednocením země pod komunistickou vládou.